Blog

Morton Nöroması Belirtileri

Ayak tabanında yer alan metatarsal kemiklerin arasında oluşan sinir sıkışması veya iltihabına morton nöroması belirtileri denir. Genellikle üçüncü ve dördüncü metatarsal kemiklerin arasında, ayak parmaklarından biraz daha geride bulunan alanda ortaya çıkar. Bu durum, ayağın ön kısmında yanma, karıncalanma, batma hissi veya ağrıya neden olabilir. Sinirin sürekli olarak baskı altında kalması sonucu oluşur.

Morton Nöroması Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri arasında şunlar bulunabilir: Ayak parmakları arasında sıkışan sinir nedeniyle şiddetli bir ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrı, genellikle üçüncü ve dördüncü ayak parmakları arasında hissedilir ve yürüme veya ayakkabı giyme gibi aktiviteler sırasında artabilir. Ayak parmaklarınız arasında yanma, karıncalanma veya uyuşma gibi duyumlar yaşayabilirsiniz. Sinirin sıkışmasından kaynaklanan sinirsel reaksiyonlardan kaynaklanabilir.

Ayak parmakları arasındaki sinirin sıkışması nedeniyle bölgede şişlik ve hassasiyet meydana gelebilir. Ayakkabı giyildiğinde veya ayak üzerine basıldığında ağrı artabilir. Morton nöroması belirtileri genellikle üçüncü ve dördüncü ayak parmakları arasında başlasa da zamanla ayağın ön kısmına doğru yayılabilir. Ağrı nöbetleri şeklinde ortaya çıkan belirtiler, bazen ani ve yoğun ağrı hisleri şeklinde hissedilebilir. Eğer belirtilerinden herhangi birini yaşıyorsanız, bir sağlık profesyoneli ile görüşmeniz önemlidir. Erken teşhis edilirse, tedavi süreci daha etkili olabilir.

Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Morton Nöroması BelirtileriRahatsızlıkla ilişkilendirilen faktörler arasında şunlar bulunabilir: Dar, sivri burunlu, yüksek topuklu veya sıkı ayakkabılar, ayak parmakları arasında sinir sıkışmasına neden olabilir. Özellikle dar ayakkabılar ayak yapısını bozarak sinirin sıkışmasına yol açabilir. Yüksek topuklu ayakkabılar, ayağın ağırlık dağılımını değiştirerek ayak parmaklarına daha fazla baskı yapabilir. Bu durum da sinirin sıkışmasına neden olabilir. Doğal olarak ayağın anatomik yapısı, ayak parmaklarının arasındaki sinirin sıkışma riskini etkileyebilir.

Yüksek kemerli ayaklar veya düz tabanlık gibi durumlar bu riski artırabilir. Ayakları sürekli olarak aynı şekilde kullanmak, yürümek veya koşmak gibi aktiviteler, sinirin sıkışmasına yol açabilir. Özellikle yüksek etkili sporlar veya dar ayakkabılarla uzun süreli yürümek, sinirin tahriş olmasına neden olabilir. Morton nöroması belirtileri genellikle kadınlarda daha yaygın görülür. Bu, kadınların genellikle daha dar ve sıkı ayakkabılar giymesi ile ilişkilendirilebilir. Genellikle 40-60 yaş aralığında ortaya çıkar, ancak her yaşta görülebilir.

Ayak ağrılarına dikkat etmeme veya tedavi edilmemiş diğer ayak sorunları (örneğin ayak tabanı yaralanmaları veya aşırı yüklenme)  riski artırabilir. Genellikle ağrı, yanma hissi veya ayak parmakları arasında uyuşukluk gibi semptomlara neden olur. Eğer böyle semptomlar yaşıyorsanız, bir sağlık profesyoneli ile görüşerek kesin bir tanı almanız ve uygun tedavi yöntemlerini öğrenmeniz önemlidir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Morton Nöroması BelirtileriTedavi yöntemleri, ağrının şiddetine ve hastanın durumuna bağlı olarak değişebilir. Yöntemlerden bazıları şunlardır: Ağrıyı azaltmak ve inflamasyonu kontrol altına almak için doktorlar genellikle ağrı kesiciler, antiinflamatuar ilaçlar veya steroid enjeksiyonları önerebilir. Özel tasarlanmış ortopedik ayakkabılar veya tabanlık kullanmak, ayak yapısını destekleyerek sinirin üzerine binen baskıyı azaltabilir.

Ilık su banyoları veya masaj, ayak kaslarını rahatlatarak ağrıyı hafifletebilir. Fizik terapi seansları, ayak ve bacak kaslarını güçlendirmeye yardımcı olabilir ve duruşu düzeltebilir. Uygun egzersizler, ayak parmak kaslarını güçlendirebilir, ayak yapısını destekleyebilir ve sinire binen baskıyı azaltabilir. Doktorlar, ağrıyı hafifletmek ve inflamasyonu azaltmak için sinir etrafına steroid enjeksiyonları yapabilir.

Uzman bir fizyoterapist tarafından uygulanan özel teknikler ve egzersizler, ayak yapısını düzeltmeye ve sinirin üzerine binen baskıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Ayak yapısını destekleyen ve ayağın şeklini düzelten özel tasarım ayakkabılar, morton nöroması belirtileri semptomlarını hafifletebilir. Aşırı yüklenme veya dar ayakkabı giyme gibi aktivitelerden kaçınarak ayakları dinlendirmek ve iyileşmeye yardımcı olabilir.

Eğer belirtiler şiddetli ise veya yöntemlerle rahatlama sağlanamıyorsa, cerrahi seçenekler de değerlendirilebilir. Cerrahi müdahalede, sinirin sıkıştığı bölgenin serbest bırakılması veya sinirin çıkartılması gibi yöntemler kullanılabilir. Bu tür kararları alırken bir doktora danışmak önemlidir, çünkü en uygun tedavi planı kişinin durumuna göre değişebilir.

9 Ağustos 2023 Genel
About Doç. Dr. Selçuk Yontar

telefon
whatsapp